Sizden Gelen Sorular.
Çatı ile İlgili Sorular

9 katlı bir binada yöneticiyim.9. katta oturan kişi çatının aktığını söyleyip yaptırılmasını talep etmektedir dğer kat malikleri bunu yaptırmak zorunda mıdır?ayrıca çatı aktığı için dairesinin tavanına yaptığı masrafı istmektedir ne yapmam gerekli ?

8 Daireli bir binanın en üst katında oturuyorum. Uzun süredir çatı akıtmakta ve diğer maliklerden herhangi bir destek alamamaktayım. Yöneticimizin olmaması nedeniyle bireysel olarak bir yaptırım olabilir mi? Teşekkür ederim.

Merhaba 8 daireli bir apartmanın yöneticisiyim. En üst katta bulunan dubleks dairelerin (Banka mülkiyetinde) teras bölümündeki fayansların kırılmasından dolayı terastan gelen su apartman boşluğundan diğer dairelerin banyolarına ve apartman iç boşluğuna sızmaktadır. Yaklaşık 2 aydır yaptıracaklarını söyleyip bizi oyaladılar, sonuçta kendilerinden gerekli tamiratın 1.1.2008'e kadar yaptırılacağını içeren yazılı bir taahhüt aldım. Ancak son günlerde yağan yağışlardan dolayı sızıntılar tekrar başladı ve tavan sıvasını patlattı aynı zamanda sızıntının olduğu yer Apartman elektrik panosuna yakın olduğunda yangın tehlikesi arz ediyor. Bu konuda İtfaiye'den bir zabıt tutturabilir miyim ? Mahkemeye başvurmak uzun süreç alacağından acil olarak bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Beş katlı bir apartmanın birinci katının sahibiyim çatıda bulunan güneş enerjimin sökülmesini beşinci kat sahibi istiyor yasal mı? Ne yapabilirim?

Benim sorunum ben apartmanın 7.  katında en üstte oturuyorum. çatı katının koruması yok. apartman merkezi sistem ısıtmalı. Buraya 1 sene evvel satın alarak taşındım. yöneticimize ısınamadığım halde neden aynı ücreti ödediğimi ısı kaybının olduğunu buna nasıl bir çözüm gerektiğini sorduğumda kimse para vermek istemiyor bu nedenle de yaptıramıyoruz cevabını alıyorum.Burası emekli apartmanı diye de az yakıyorlar bende ısınamıyorum. sorunum hakkında bana bir çözüm önerirseniz sevinirim.

10 katlı bir binanın en üst katında oturuyorum. Kurul kararı olmasına rağmen çatı uzun zamandır onarılmadığı için her yağmurda sorun yaşıyorum. Yasal olarak ne yapabilirim?

22 dairelik bir apartmanda oturuyorum.çatıya uydu anteni kuran daire sahipleri var.bana ait olanda var.Ancak yönetici bu antenlerin yasal olmadığını ve kaldırmak zorunda olduğumuzu söyledi.Bu yasal bir zorunluluk mudur?Herkes itiraz ediyor ve yönetimde bizi mahkemeye vereceğini söyledi. Kablolu sistem yada merkezi sistem gibi şeylere geçmek istemiyoruz?

Bir apartmanın 6. katında oturuyorum.2007 yılında mahkeme izniyle çatıyı tamir ettirdim.Diğer kat sakinleri itiraz ettiler.Şu anda davam sürüyor.Fakat ben çatıyı tamir ettirirken çatıya açılan kapıyı demir kapı olarak değiştirdim ve kilitledim.Anahtarı bende duruyor. Davamız devam ettiği için ve çatıda başka hasar vermelerinden korktuğumdan anahtarı yöneticiye teslim etmedim.Fakat benden bu konuda bir talepte bulunulmadı.Şimdi hiçbir neden yokken kapıyı açmam ve kilitlememem için tarafıma uyarı yazısı ( G.resmi ) gönderilmiş olup hakkımda tazminat davası yönetim tarafından açılacağı bildiriliyor. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

30 dairelik bir apartmanda çatıya güneş enerjisi sistemi taktırabilir miyim?

Biz yeni bir binayız. Bina 2 yaşında. En üst katta oturan daireler çatıda sorunlar olduğunu ve yaptırmak istediklerini söylüyorlar. yöneticide en üst katta oturuyor. Benim gibi birkaç dairede tüketici mahkemelerine başvurmamız gerektiğini, mütahite yaptırmamız gerektiğini söylüyoruz. Bizden onay almadan çatıyı yaptırır ve harcama yaparlar ise nasıl bir yaptırım uygulayabiliriz?.
Teşekkürler?

2008© ASES Yonetim ve Danismanlik Hizmetleri.