Sizden Gelen Sorular.
Ortak Alanlar İle İlgili Sorular

8 daireli bir apartmanda oturuyorum. Binada 1 daire 2 tane dükkanım var. Binanın altında otopark mevcut. Yönetim, otoparkı her daireye bölme yaparak kullanmak istiyor. 8 daire olduğu için 8 bölme yaparak dairelere paylaştırılacak. Bizim dükkanlar için otoparktan bölme hissesi alma hakkımız var mıdır?

Apartmanımız üç blok ve 52 daireden oluşmaktadır.otopark alanımız her üyeye bir park yeri vermeye müsait değil.Genel kurul kararı ile müsait olan otoparka her daire bir arabasını koysun diye karar aldık ancak bazı daire sahipleri birden fazla aracını koyuyor.Bu gibi kişilere karşı ne yaptırım uygulayabiliriz?

16 Daireli bir binada ilave su deposu yapılması kararı için kaç oy gereklidir?(tüm arsa payları eşittir.)

Apartmanımız 48 daireli 3 bloktan oluşan 144 bağımsız bölümlü bir sitede bulunmaktadır. Önceleri yetersiz olan otopark alanı 144 daireye yetecek şekilde genişletildi ve kura çekilerek dairelerin yerleri belirlendi. Bazı dairelerin aracı yok bazılarının ise birden fazla aracı var. Otopak alanlarının kullanımına ilişkin yönetim tarafından yapılan bir ankette aracı olmayanlardan otopark yerlerinin değerelendirilmek istenip istenmediği soruldu. Anket sonrasında yönetim tarafından aracı olmayanların otopark yerlerinin ücret karşılığında değerlendirilmesi amacıyla birden fazla araç sahibi onlardan ikinci araçlarını site otopark alanından çıkarmaları istendi.

a- Birden fazla aracı olanlardan araçlarını site otopark alanının dışına almaları istenebilir mi?

a- Site ortak otopark alanında aracı olmayan dairelere düşen yerler ücretli olarak değerlendirilebilir mi?

6 katlı 12 daireli bir apartmanın yöneticisiyim.Apartmanımızın dış duvarına reklam almak istiyoruz ancak yıllardır 1 daire sahibi izin vermediği için oy birliği sağlayamadığımızdan alamadık.Yeni yasada bahsi geçen 5/4 karar sayısı ile duvara reklam koydurabilir miyiz?

Binamızda balkonlu ev yok ve dairemize klima taktırmak istiyoruz(pencerenin alt kısmına), bunun için tüm kat maliklerinin onayını almamız mı gerekir?

Apartmanımızın zemin katında pizzacı var.Kendisi kat maliki aidata katılmaktadır.Pizzacı bacasını ve havalandırmasını kazan daire havalandırma bacasına vermek istiyor.Bedelini kendisi karşılayacak ve sızdırmaz olarak yaptıracak.Bu konunun genel kurulda konuşuldu onay almıştım. Ayrıca apartmanın dış duvarlarına ev tipi klima takılmasına maliklerin itirazı olabilir mi.Pizzacının üç adet klimasından ikisi apartman giriş kapısının üstüne monteli.Pizzacının üzerinde oturan itiraz etmekte kaldırtın diye bildirmektedir.Klima takılması için kanunlarda madde bulamadım.İlgili kanunları bildirirseniz sevinirim.

Bulunduğum apartmanda dükkan sahibiyim.apartman yönetimi otoparkı kullanmamız için ben ve diğer dükkan sahiplerine saat sınırlaması getiriyor.Bu yasal mı?

Genel kurulun ve yönetim kurulunun izni olmadan site kapıcı dairesi kapıcı olmayan başka birisine kiraya verilebilir mi? Veren başkan hakkında ne gibi işlem yapılabilinir?

Apartman bahçesinin oto park'a dönüştürülmesi.'' Eski kanunda tüm maliklerin onayı gerekiyordu, yeni kanunda bu konuda (2/3 çoğunluk gibi) farklılık söz konusu mudur?

2008© ASES Yonetim ve Danismanlik Hizmetleri.