Sizden Gelen Sorular.
Aidatlar İle İlgili Sorular

Apartmanımızda bazı apartman sakinleri aidat temizlik otamat su neredeyse senede bir ödemekte bu şekilde ödemeyenlere kaç ay ödemedikten sonra yüzde kaç yasal ceza faizi uygulanır?Temizlik,otamat su ücretine faiz uygulanabilirmi?

Apartmanın altında bulunan dükkanlardan bazıları yakıt gideri dışında toplanan aylık aidatları ödememekte veya geç ödemektedir.
- bunlara aidatlarını ödemeleri için öncelikle sözlü uyarımı yoksa yazılı uyarımı yapılması gerekiyor? yazının nasıl olması gerekiyor?
- yapılan uyarılan sonucunda hala ödenmiyorsa izlenecek yol nasıl olmalıdır
teşekkürler kolay gelsin

İyi günler.30 Dairelik bir sitede oturmaktayız.Bu sitenin 2 bloktan oluşan 20 dairesi 2+1,10 dairesi 3+1 olarak planlanmış.Bu yıl sitede mevcut bulunan kalorifer kazan sistemini değiştirip,doğalgaz ile çalışan bir sistem yaptırdık.Ancak bu zamana kadar dairelerin metrekarelerine göre alınan yakıt bedelleri şimdi,kalorifer petek sayısı ve metresine göre alınmak isteniyor.Giriş katlar ve üst katlar,kanun gereği petekleri fazla olduğundan daha fazla aidat talep ediliyor. Hatta 1.katlar,metrekare olarak ta küçük olduğu halde .Sizce bu yasal mıdır?

Binamız yeni ilk yöneticide biz olduk. biz olduğumda bize gelir ve giderleri aylık olarak panoya asalım.herkes görsün dediler bizde yaptım bir yıl boyunca her ay gelir ve giderleri yazdık. ama yönetici değişti ve başka bir daire oldu ve bu uygulamayı kaldırdılar zor geldiği için benim zoruma gidiyor ben bir yıl boyunca yaptım astım onlar yapmıyor aidat vermek istemiyorum. ne yapabilirim ?

İki yıl önce satın aldığım evin benden önceki sahibi tarafından ödenmemiş olan aidatları faizi ile birlikte benden tahsil edilmek istenmektedir. Benden önceki kat sahibine ait olan borcu üstlenmeyeceğimi belirtmeme karsın yönetim tarafından icraya verilmiş durumdayım.

Beş katlı apartmanın dördüncü katında oturuyorum ortak kömür kaloriferli bina mutfaktaki peteği 40 santim büyüttüm şimdi apartmandakiler ben den 5ytl her ay para istiyor hakları var mı?

24 daireli bir apartmanın en üst katında oturuyorum, benim sorunum ısınmayla ilgili..

Apartmanda merkezi ısınma sistemi mevcut ,ancak en üst katta oturmam itibariyle kalorifer peteklerimiz bir türlü gereken ısıyı eve vermiyor,Isı için verdiğim aidatlar boşa gidiyor ve üstüne de evde elektirikli ısıtcılar kullanıyorum
Sorum şudur :Ben bu durumdaki mağduriyetimi nasıl giderebilirim bağımsız ısınma sistemine geçme hakkım var mıdır,ısı aidatından muaf olabilir miyim?

a)Kat sahipleri olarak 8 daire de iç cephenin boyanması kararını aldık bunu karar defterine yazıp notere tasdiklettik yalnız bir kat sahibi buna karşı çıkıyor kendisi yurt dışında ve senede 2 kere uğruyor diye apartmanın hiçbir masrafına katılmıyor kendisinden masrafları nasıl alabiliriz

b)Dükkan sahipleri de apartman aidatına ve iç cephe parasının masrafına ortak olabilir mi böyle bir yasa varmı?

2008© ASES Yonetim ve Danismanlik Hizmetleri.