Sizden Gelen Sorular.
Hak ve Yükümlülükler ile İlgili Sorular

İyi günler benim sorunum dairem teras katı. Yan teras katı çatıyı uzatarak benim deniz manzaramı kapattı. Mahkemeye verdim yıkımla sonuçlandı fakat şimdide bahçe salıncağı (Tenteneli büyük salıncaklar) ile terastan deniz görmem engelleniyor. Balkonuma bitişik olan duvarın dibine koydular halbuki teras çok geniş sadece manzaramı kapatmak için yapıyorlar. Bu tenteneli büyük bahçe salıncağını nasıl kaldırtabilirim?

İkamet etmekte olduğum apartmanda aidatları yüzde yüz otuzüç arttırdılar.apartmana yapılacak herhangi bir şey yok yani amaçları kasada para toplamak değil.bu zam oranının sınırı yok mu?

Benim sıkıntım şu ben zeminde sayarsanız 3.katta oturuyorum.Yan dairem işyeri(sigorta eksperi )olarak kiralandı.daha önce konut olarak kiralanıyordu.hiçbir tabela yazı asmadılar ama çalışıyorlar.biz apartman sakinleri olarak böyle bir şey istemiyoruz .kimseden bir onayda alınmadı.yapabileceğimiz bir şey var mı ? bilgi verirseniz çok seviniriz. iyi günler.

Yeni yasada yürürlükte olan apartman yönetmeliği ve sakinlerin uyması zorunlu kurallar nelerdir?

21 daireli bir sitede dubleks katta oturuyorum.Site iki bloktan oluşuyor.Doğalgaza geçmek istiyoruz.Bazıları kombi bazıları da merkezi sistem istiyor.Yapılacak oylamada ara katların 1 dublekslerin ise 1,5 oy oranı mı var bilmek istiyorum.

Büromun bulunduğu iş merkezinde, yakıt paralarının toplanmasında sorun olmaktadır. Bu nedenle yönetim kurulu bu yıl kaloriferler ile ısıtılıp ısıtılmamamız konusunda binada oturanlar arasında anket yaptı. Çoğunluk kalorifer yakılmasın deyince de bu yıl kaloriferlerin yakılmayacağını açıkladı.
Ancak bütün bürolar elektrikli ısınma yapınca sigortaların atması, elektrik tesisatın yanması söz konusu.
Acaba ortak ısınma için kullanılan kalorifer, bu şekilde oylama yapılmak suretiyle yakılmaktan vazgeçilebilir mi.??

Benim sizden öğrenmek istediğim,15 dairelik apartmanda kiracı olarak oturmaktayım,apartman kapısı 24 saat boyunca kapatılmıyor bunu yapanda bizzat yönetici yapıyor birçok kez uyarmamıza rağmen kapı hala kapatılmıyor ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

Komşudan evimi su bastı. Tesisatlarını tamir etmiyorlar. Ne yapabilirim?

Tuvaletim tıkandı alttakiler Ankara da oturuyor on gündür rica ediyorum ilgilenmiyorlar ihtiyacımız olduğunda komşuya gidiyoruz kapıyı nasıl açtırırız yönetici mi açtırır yoksa kapı açılmadan yaptırsam alt kattakilerin tuvaletlerinin zarar görebilme ihtimalinden dolayı suçlu olur muyum?

Apartmanımızda toplam olarak 7 daire var ve yasa 8 daire ve üzerinde yönetici zorunluluğu getirdiği için yöneticimiz yok. Bu durumda apartmanın temizliği, elektrik tesisatı onarımı, boya yapılması ve çatı onarımı gibi yapılması gereken işler nasıl gerçekleştirilebilir? Çünkü konut sahiplerinin çoğu hiç bir gidere katılmak niyetinde değil. Bu konuda sizin görüşünüz ile açılmış bir dava ve sonucunu bana iletebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

2008© ASES Yonetim ve Danismanlik Hizmetleri.