Sizden Gelen Sorular.
Kapıcı ile İlgili Sorular

Yöneticiyim sigortalı kapıcımız var benim sorum seçilen her yeni yönetim aynı kapıcıyla çalışmak zorunda mı eski yönetimle yapılan sözleşme yeni yönetimi bağlar mı yeni sözleşme yapılması gerekmezmi veya yeni bir kapıcıyla anlaşamaz mı anlaşırsa ne olur?

Sigortasız kapıcı çalıştırmanın yöneticiye bir cezası var mı?

Oturduğum apartmanda yönetici kapıcıyı sigortasız olarak çalıştırmaktadır.örneğin kapıcı merdiven silerken kaza geçirdi mahkemeye verdi sorumlu olan yöneticimidir yoksa bütün kat maliklerimi? Ayrıca ben kiracıyım?

28 daire ve 2 dükkandan oluşan bir apartmanda oturmaktayım, apartmanımızın oldukça iyi bir kapıcısı olduğu halde bazı kişiler kapıcının kişisel haklarını kendi çıkarları adına hiçe saydığından ve de bazı kişilere kapıcı giderlerinin fazla gelmesi nedeniyle kapıcı çalıştırılması istenmiyor apartmanımız zemin+7 kattır ve de asansörlüdür.daireler bağımsız olarak ısınma sağlar kalorifer yoktur.

K.M.K göre:

1-kaç katlı ve de kaç daireli kalorifersiz , asansörlü apartmanda kapıcı çalıştırmak zorunludur.
2-eğer zorunluluk yoksa kapıcı çıkartılabilir mi,çıkartılabilmesi için kaç kişinin talep etmesi gerekmektedir.
3-çıkartıldığı takdirde kendine yapılması gereken ödemeler nelerdir?

Kapıcımız işten ayrıldı onun yerine alacağımız kişinin de bir grup tarafından kapıcı dairesinde kalması, bir grup tarafından da dışarıdan bakması isteniyor. Apartmanda kalmasını isteyenler ''hizmet karşılığı kiraya verip'' maaş vermeden sigorta yaptırmadan kapıcı tutulabileceğini söylüyorlar, dışardan isteyenlerde böyle bir yol izlendiği takdirde (kapıcının daireden çıkarılması sorun olacağı için) şikayette bulunacaklarını söylüyorlar, Apartman yöneticisi olduğum için şikayete istinaden açılacak davada ben sorumlu olacağım dolayısıyla yasal olmayan hiçbir şeyin altına imza atmak istemiyorum. ''hizmet karşılığı kiracı'' olarak kapıcı istendiği takdirde hangi yasayı esas alarak hareket etmeliyim ve gelecek olan apartman görevlisiyle nasıl bir sözleşme yapmalıyım?

Apartmanımızda bulunan kapıcı dairesini tüm kat maliklerinin izni ile kiraya verdik benim sorum şu
1 - Kapıcı dairesinde oturan kişiye kiracı olduğunu ve kesinlikle kapıcılık yapmayacağını bir kiracı olduğuna dair kontrat yaptık daha sonra bir sorun çıkar mı? (sigorta açısından)
2 - Vergi ödememiz gerekir mi ?

Apartmanda sadece haftada 2gün temizlik yapan bunun karşılığında da bedelini alan şahıs aynı zamanda yıllardır bağkurludur.Kapıcı dairesinde kalmakta binanın deposunuda kendi işi için kullanmaktadır.Şu anda ihtilaflı olup SSK ile bizi korkutmak istemektedir.Sorumluluğumuz var mıdır?Hem ticaret yapıp bağkurlu hem de 2gün temizlik yapıp SSK'lı olunur mu?SSK sorumluluğumuz yoksa kıdem tazminatı sorumluluğumuz var mı?

Apartman görevlimize haksızlık yapıldığını düşünüyorum. görevine yönetici son verebilir mi ? Biz apartman sakinleri bu konuda ne yapabiliriz?

bu yıl doğalgaza geçtiğimiz için kapıcıyı çıkartıyoruz ve kıdem tazminatını hesapladık. Apartmanımızın altında 3 dükkan var . Dükkanlarda tazminata katılacaklar mı, eğer katılacaklarsa mal sahibimi yoksa, kiracısı mı ödeyecektir?

Ben bir bina yöneticisiyim. 2007 yılı içerisinde apartmanımızın görevlisi (kapıcı) sağlık nedeniyle 75 gün rapor aldı. (görevlimiz 365 günü tamamlamadığından) Görevlimiz memuriyet süresine göre yıllık izni olan 20 gün iznini kullanabilir mi?

2008© ASES Yonetim ve Danismanlik Hizmetleri.